Uważne oczy, wyciągnięte ręce i otwarte serce czyli pracowity grudzień drużyny z Trójki

Planując wykonanie misji zastanawialiśmy się czy skupić się na zorganizowaniu jednego dużego przedsięwzięcia, czy podzielić swoje siły na kilka mniejszych akcji. Po przeanalizowaniu potrzeb i naszych możliwości, dotychczasowej współpracy z instytucjami oraz kalendarza imprez w naszej szkole (by nie tworzyć konkurencji do zaplanowanego już we wrześniu Jarmarku Świątecznego), zdecydowaliśmy się zaangażować w kilka różnych działań.
1. Jak zostało wspomniane we wstępie, w naszej szkole organizowany był I Jarmark Świąteczny dla społeczności szkolnej i lokalnej. Na prośbę organizatorów, kilku naszych wolontariuszy pomogło podczas Jarmarku, obsługując stoiska z loteriami oraz przebierając się za aniołki, które rozdawały mini kartki świąteczne.
2. Na początku grudnia, jak co roku od 4 lat, zaangażowaliśmy się w przygotowywanie kartek Bożonarodzeniowych dla podopiecznych Hospicjum św. Franciszka w Katowicach- stworzyliśmy 30 kartek świątecznych.
3. Nowym działaniem w tym roku było nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem Sursum Corda i włączenie się w kampanię charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne”. Kampania miała na celu wsparcie osób chorych i niepełnosprawnych. Wolontariusze na przerwach sprzedawali kartki, a całkowity dochód został przekazany przez Radę Rodziców Stowarzyszeniu.
4. Po pandemicznej przerwie nasze Koło wróciło również do współpracy z Fundacją Wolne Miejsce i aktywnie włączyliśmy się w prace przygotowawcze do Metropolitalnej Wigilii dla Osób Samotnych. Mamy szczególny sentyment i związek z Fundacją – od wielkanocnej zbiórki dla nich, około 6 lat temu, zaczęliśmy naszą przygodę z wolontariatem. Wolontariuszki drużyny oraz ich koleżanki z klas podjęły wyzwanie i zgłosiły do wzięcia udziału w akcji. Jako zadanie przypadły nam prace kuchenne – z pozoru proste rzeczy takie jak krojenie, mieszenie, sprzątanie, przyczyniły się w efekcie do powodzenia wielkiego dzieła. Wigilijne spotkanie przygotowane było na ponad 2 tys. osób.
5. Akcją, która zostawiła największy ślad w sercach naszych wolontariuszy było przeprowadzenie kreatywnych warsztatów świątecznych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza w Siemianowicach Śląskich. Podczas tych warsztatów nasi wolontariusze wraz z nauczycielem, który w szkole prowadzi kreatywne warsztaty „Kreatornia” przygotowywali ozdoby Bożonarodzeniowe, które każdy z podopiecznych mógł zachować dla siebie. Wolontariuszki wykazały się podczas spotkania, otwartością, empatią i uważnością, pomagając podopiecznym w wykonaniu stroików. Miła i swobodna atmosfera sprawiła, że już zaplanowaliśmy kolejne spotkania w przyszłości. Poznaliśmy 10 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.
W sumie w akcjach wzięło 25 wolontariuszy. Trudno powiedzieć ile osób skorzystało z naszych działań biorąc pod uwagę wielkość, zasięg i różnorodność akcji w których braliśmy udział- niemożliwe jest podanie tutaj konkretnych liczb.
Największym sukcesem było organizacyjne ogarnięcie wszystkich zaplanowanych działań w tak gorącym okresie, jakim w szkole jest grudzień. Wolontariusze pomimo wielu szkolnych obowiązków związanych z końcem semestru oraz walką z chorobami próbowali jak najlepiej wywiązać się ze swoich zobowiązań. Bardzo cieszyło nas, że dzięki przykładowi i postawie naszych wolontariuszy w akcje zaangażowali się również uczniowie spoza polichromowej drużyny. To wszystko udało się również dzięki współpracy z instytucjami- Hospicjum św. Franciszka, Stowarzyszeniem Sursum Corda, Fundacją Wolne Miejsce, Domem Pomocy Społecznej oraz osobami, organizatorami Jarmarku i nauczycielem, prowadzącym w szkole kółko “Kreatornia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *