Drużyna Polichromu z ZSTiO MERITUM w Misji nr 1

Postanowiliśmy, że w program XII Tygodnia Wolontariatu włączymy akcje na rzecz grup wykluczonych społecznie, a do współpracy zaprosiliśmy zespoły realizujące olimpiadę Zwolnieni z teorii oraz szeroko rozumianą społeczność szkolną.
Efekt – 7 akcji, których celem była pomoc osobom (i zwierzętom) dotkniętym chorobą, ubóstwem, bezdomnością.
Najważniejszą akcją, którą zaplanowaliśmy w ramach misji nr 1 było przygotowanie Szlachetnej paczki. Naszą Rodziną została 88-letnia schorowana i samotna pani Danuta. Wraz z zespołem Szlachetne Meritum przygotowaliśmy zbiórkę potrzebnych rzeczy oraz kawiarenkę charytatywną, z której zysk przeznaczyliśmy na zakup potrzebnych rzeczy. Było nam bardzo miło, że do naszej akcji włączyli się również seniorzy Uniwersytetu III Wieku Uniwersytetu Śląskiego. Razem udało nam się przygotować imponującą paczkę!
Jak czytamy w relacji Wolontariusza Szlachetnej paczki ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki: Pani Danuta była zaskoczona ilością prezentów Nie mogła uwierzyć, że oprócz kluczowych potrzeb dostała dużo więcej. Otwierając paczki, miała łzy w oczach i trzęsły jej się ręce. Pani Danuta bardzo się cieszyła z kołdry i poduszki, będzie mogła starą wyrzucić i wymienić na nową. Nie mogła uwierzyć, że to wszystko dla niej. Pani Danuta podczas wręczania paczek była bardzo wzruszona. Nie ukrywała łez. Paczek było tyle, że trzeba było układać jedne na drugie, aby się zmieściły w pokoju. Z radością otwierała wszystkie prezenty. Była zachwycona każdym z nich. Są takie dni, w których wszystko widzimy na szaro. Ciężko oglądać świat w kolorach tęczy, dzięki Wam pani Danuta widziała tęcze.
Świąteczna paczka od PRO MERITUM to kolejna akcja prowadzona przez działające przy szkole Stowarzyszenie. Jej celem jest materialne wsparcie osób, które tego potrzebują. Najstarsi członkowie naszego zespołu wraz z opiekunkami klubu pomogli w przygotowaniu i przekazaniu darów potrzebującym rodzinom.
Pamiętaliśmy o Ukrainie. Mariia i Andrii, czyli przedstawiciele projektu A&M zadbali o to, by ukraińskie dzieci mogły w zbliżające się święta poczuć się miło. Do przeprowadzanej w szkole zbiórce słodyczy i zabawek włączyli się nie tylko uczniowie szkoły, ale i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, którzy gościli u Polichromowego składu w mikołajki.
Zadbaliśmy również o chorych. Wraz z projektem Need for szpik 2 przeprowadziliśmy akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla DKMS. Udało nam się zarejestrować 17 osób, które mogą pomóc swoim genetycznym bliźniakom w zwalczeniu nowotworu krwi.
Dziewczyny z projektu Help Earth zadbały o zwierzęta. Dla szkolnych ptaków wraz z harcerkami 16 KDH Gryf przygotowały bezpieczne karmniki, które zawisły w szkolnym ogrodzie. Społeczność szkolną z kolei zaprosiły do akcji pomocowej dla zwierząt ze schroniska. Karma, koce, zabawki, miski, smycze, ubranka trafiły za pośrednictwem przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic do Fundacji S.O.S. dla Zwierząt. Nasza zbiórka była częścią szerszej akcji organizowanej przez zaprzyjaźnione Przedszkole nr 20 Zielona kraina – Siemianowickie dzieciaki ratują zwierzaki.
Przeprowadziliśmy również kolejną edycję akcji Góra Grosza. Do niej zaprosiliśmy wszystkie klasy MERITUM, które współzawodniczyły w zgromadzeniu jak największej liczby kilogramów miedzianych monet. Zebrane fundusze przekazane zostały fundacji Nasz dom – na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie. Społeczność szkolna nie zawiodła – razem zebraliśmy 52,6 kg grosików, a tytuł Największych Dusigruszy 2022 przypadł klasie 4LO.
Pamiętaliśmy również o tym, by wyjść z działaniem poza naszą najbliższą okolicę. Włączyliśmy się w akcję Amnesty International i podpisywaliśmy petycje w ramach maratonu pisania listów w obronie praw człowieka.
Wszystkim, którzy włączyli się w realizację naszych działań serdecznie dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *