W związku z obowiązującym prawem gospodarowania odpadami oraz faktem, że jesteśmy dużą szkołą, dłuższy czas zajęło nam zdecydowanie w jaki sposób zrealizujemy Misję 3. Zależało nam na tym, aby zaproponowany przez nas pomysł cieszył się zainteresowaniem społeczności szkolnej i faktycznie ograniczał produkcję odpadów, a nie przyczyniał się do ich gromadzenia na terenie szkoły. Po trwającej kilka dni “burzy mózgów” zdecydowaliśmy się stworzyć w przedsionku, przy wejściu głównym do szkoły Biuro Rzeczy Używanych. A jakich? Jak sama nazwa podpowiada – rzeczy biurowych. Skąd pomysł? A stąd, że każdy z nas ma w domu długopisy, flamastry, kredki, które pozostały nam z jakiegoś kompletu i leżą sobie bezużytecznie w zakamarkach szuflad. Ponadto każdy z nas jest posiadaczem kilku wolnych stron w zeszycie, pojedynczych kartek z bloku, niekompletnych farb, starych piórników (z których ze względu na motyw na nich umieszczony, chętnie skorzystają dzieci młodsze, a nie koniecznie ósmoklasiści) i tym podobnych rzeczy. Za naszym wyborem przemawiał również fakt, że uczniom zdarza się czegoś zapomnieć w domu – więc takie “Biuro” jest na prawdę potrzebne. Pojedyncze kartki z zeszytu można wykorzystać do pisania kartkówek, notowania itp. Nie każdego stać, by co chwilę kupować nowe przybory szkolne, a używane, równie dobrze posłużą podczas lekcji.
Nasze biuro powstało już 19 maja i nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do jego stworzenia wykorzystaliśmy opakowania plastikowe po ciastach, obuwiu, kolorowe kartki i inne rzeczy, które znaleźliśmy w naszych domach. Wykorzystaliśmy półkę, która przeznaczona była do utylizacji. Stworzyliśmy regulamin – celowo krótki i na temat:)
Naszą Misję wzbogaciliśmy o spotkanie z Panią Agnieszką (przedstawiciel “Polichromu”), która mogła zobaczyć stworzoną przez nas półkę. ponadto mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wywiadzie. Odwiedziła nas również Pani Monika z fundacji proekologicznej FREE. Pani Monika nie tylko poparła nasz pomysł, ale również przeprowadziła w naszej szkole warsztaty na temat ekologi. Podczas warsztatów mieliśmy możliwość zastanowienia się nad odpowiedzialnością człowieka za środowisko. Stworzyliśmy plakaty, które wykorzystamy w dalszej edukacji.
Nasz Biuro Rzeczy Używanych będzie funkcjonowało w kolejnym roku szkolnym, w czasie wakacji zostanie odnowione i uzupełnione.
Jesteśmy dumni z naszego pomysłu i powoli widzimy efekty naszej działalności.