Spotkaliśmy się w grupie polichrom naszego liceum i rozmawialiśmy na temat zagrożeń płynących z internetu oraz z życia codziennego. Nasze wnioski to:
Hejt jest zjawiskiem nie tylko w internecie ale i w życiu osobistym. Polega on na negatywnych oraz agresywnych komentarzach (często wulgarnych) lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Może być skierowany ku jednej osobie, przedstawicielowi konkretnego narodu czy osobom o innym światopoglądzie niż hejter. Dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu. Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Hejtujemy ponieważ jesteśmy anonimowi. Nie mamy w internecie bezpośredniego kontaktu, możemy schować się za nickiem czy zdjęciem. To ułatwia obrażanie osób w internecie. Jak sobie radzić z tym zjawiskiem? Oto kilka działań jakie powinniśmy podjąć:
1. Autorefleksja – co my robimy we social mediach?
2. Szukajmy podobieństw a nie różnic.
3. Włączajmy myślenie krytyczne – skąd wiesz, że jest tak, jak myślisz, że jest?
4. Bycie empatycznym i patrzenie na drugiego człowieka tak jakbyśmy sami chcieli być postrzegani przez innych.
5. Przypominanie o granicach – zwracać uwagę tym którzy je przekraczają.
6. Panowanie nad emocjami – zachowanie i opanowanie obiektywnego myślenia.
7.Wielopoziomowe edukowanie – trzeba uczyć jak działa internet, czym jest hejt i jak przestrzegać kultury dyskusji; edukować dzieci jak i dorosłych.
8. Reagowanie i praca z ofiarami hejtu – musimy reagować bo inaczej się na niego godzimy.
9. Wyciąganie konsekwencji prawnych.
Na naszym spotkaniu omówiliśmy również filmiki autorstwa grupy teatralnej. Filmiki dotyczyły body shamingu, izolowania rówieśników, wyśmiewania niepełnosprawności oraz obraźliwych komentarzy w mediach społecznościowych. Największe zainteresowanie wzbudził filmik poruszający problem body shamingu.
Body shaming
Nie doczekało się swojego polskiego odpowiednika. Jednak jakby tłumaczyć to określenie dosłownie, brzmiałoby “zawstydzanie ciała”. Zjawisko to polega na krytyce i uszczypliwych komentarzach dotyczących jakichkolwiek części ciała, wyglądu zewnętrznego, mające na celu poniżenie drugiej osoby. To nic innego jak zawstydzanie złośliwymi lub nie wybrednymi komentarzami najczęściej kobiet z powodu tego jak wyglądają.
Nasza rada – Nie róbmy w sieci tego czego nie zrobiliśmy w realu. Najgorszą karą dla hejtera jest po prostu zapomnienie. Zastosujmy 3×NIE czyli NIE Udostępniaj, NIE Komentuj, NIE Lajkuj!